Cuma, Temmuz 19, 2024
   
Text Size

Libya

Libya Hakkında biraz ansiklobedik bilgi vereyim.

Para Birimi: Libya Dinarı
Konuşulan Diller: Resmi dil Arapçadır. İngilizce genelde anlaşılır.
Uçuş Süresi: 2 saat 45 dakika
Saat Farkı: Saat farkı yok.
İklim-Sıcaklık: Kıyı boyunca akdeniz iklimi hakimdir. İç bölgelerde kuru çöl iklimi kendini gösterir.
Sağlık ile ilgili Detaylar: Bildiğim kadarı ile genel bir sağlık problemi yok. Musluk suyunu içmeyiniz. Dışarıda yediğinizde yemeklerinizin iyi piştiğine dikkat etmenizi öneririm.
Giyim: Günlük ince yazlık kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Ancak bazı lüks restoranlar için ceket, kravat gerekebilir.
Ayrıca kutsal yerleri gezerken biraz daha tutucu kıyafetler öneririm. Özellikle bayanların dikkatli giyinmesi gerekmektedir.
Banka ve Dükkanların Açık Olduğu Saatler:
Bankalar:
Cuma günü hariç her gün 08:30-15:30.
Dükkanlar: Büyük mağazalar 10:00-19:00, diğer dükkanlar 08:00-21:00.
Voltaj Düzeyi: 220 Volt.
Bahşiş: 1 Dinar kabul gören bir bahşiş.

Libyaya çalışmak için gittiğim için tam anlamı ile bir seyahat yaptığım söylenemez ama burada yeni yeni yatırımlar başladığı için buraya gelecek olan türkler için birkaç önemli hususu anlatmak isterim. Libya hakkında öncelikle internetten pek birşey bulamıyorsunuz. Bulduklarınızla burda olandan farklı en azından ben öyle düşünüyorum. Libyanın geri kalmış bir ülke olduğunu söyleyebilirim bunun nedeni tahmin ettiğiniz gibi rejim. Yalnız yeni yeni yatırımlar başlıyor tahmin ediyorumki 3-5 yıl içinde bu ülke çok gelişicek.

Libya hafta tatili cuma günü olan tek arap ülkesiymiş bunu bende birinden duydum ayrıca dünyada en çok trafik kazasının olduğu 2. ülkeymiş ( 1. ülke cezayir ) bunun üstüne adımı basarım işte libyalılar çok kötü şöförler zaten araçların en yenisinden en eskisine hepsinde vuruklar var kimse arabasını kaportacıya götürmüyor bu ülkede. Sokakta çok lüks araçlarda var çok döküntü araçlarda var. Bu ülkede zengin ile fakir arasında büyük bir uçurum gözlemledim. Zengin çok zengin fakir çok fakir bu ülkede

 

 

Libyada bazı alışveriş merkezlerine cuma günleri ve akşamları belli bir saatten sonra sadece aileler alınıyor. Yani damsız giremiyorsunuz :) Sokakta başı açık kadınlarda var türbanlı kadınlarda var bazı arap ülkelerinde sokakta kadın görünmediğini söylüyorlar ama libyada böyle birşey yok hatta türkiyeden daha fazla kadın sürücü olduğunu söyleyebilirim. Dünyada 2. en çok kaza olan ülke ünvanını bu şekilde alıyor sanırım :)

Sokaklarda sürekli Muammer el Kaddafinin resimlerini görüyorsunuz her köşe başında her billboard'da resmi var. Bu ülkede onun hakkında konuşmamanız iyi olur çünkü sıradan bir vatandaşın sizin onun hakkında konuştuğunu söylemesi 2 yıl hapis anlamına geliyor. Buna çok dikkat etmek gerekiyor. Aslında halkın onu çok sevdiği söylenemez muhabbet ettiğim bir kaç kişi ülkeyi sömürdüğünü felan söyledi tabi ben yorum yapmadım..ne olur ne olmaz diye.

Şimdi Libya trablusda gidilebilecek yerlere bakalım

Osmanlı Kalesi - Median Es Saa - Old City

Madian es saa'ya gitmek için en iyi yol taksiye binmek taksilerde taksimetre yok bu ülkede binmeden önce gideceğiniz yeri söylüyorsunuz ve pazarlık yapıyorsunuz. Yaklaşık 3 dinara median es saa ya gidebilirsiniz. Buranın bir adıda osmanlı kalesi veya old city'de diyorlar. Median es saa alışveriş yapmak için güzel bir yer. Burada herşey var yerli ürünler ve ithal ürünleri bulabiliyorsunuz. Türkiyeye göre libya biraz daha ucuz ama yinede alışverişe kendinizi kaptırmayın derim. İhtiyacınızdan fazlasını almamanızı tavsiye ederim. Bu çarşıda bir çok kuyumcu dükkanı var yalnız burdada 14 ayar altın bulunuyormuş genelde. Bunun dışında libyada en ucuz şey bence telefon. Cep telefonları bu ülkede çok ucuz. Son model bir cep telefonunu 75-100 dinar arasında alabiliyorsunuz ( 1 Libya dinarı yaklaşık 1.2 TL ).

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bit pazarı burda herşey var.

 

Balık pazarı çok çeşit balıklar var.

Yeşil Meydan - Saha Hadra - ( Green Square ) ve çevresi

Libyadaki en ünlü meydan. İstanbulda taksim meydanı ney ise trablusda yeşil meydanıda aynı şekilde herkes burayı biliyor. İçerisinde parklar var isteyenler at üzerinde meydanı gezebiliyor. Yemek yiyebileceğiniz mekanlarve otorup nargile içebileceğiniz mekanlar mevcut. Eğer taksi ile buraya gitmek isterseniz saha hadra demeniz yeterli. Tabi pazarlık yapmayı unutmuyoruz.

 

 

 

Parklar genelde bakımlı ve düzenli

Klise olarak inşa edilmiş olan bu bina daha sonra camii olmuş.

Libya Limanı

 

 

Kral İdrisin Sarayı


Souk Al Talat ( Talat Çarşısı )

Talat çarşısı şimdilik trablusun en büyük alışveriş merkezidir. Yeni birkaç alışveriş merkezi daha yapılıyor fakat henüz tamamlanmamış durumda. Talat Alışveriş merkezine gitmek için taksiciye Souk Al Talat demeniz yeterli yaklaşık 5 Dinar ödüyorsunuz souk al talat'a gitmek için. Fotoğraflar akşam olduğundan dolayı çok iyi değil. Talat çarşısında özellikle takılar çok ucuz fiyatlar 85 Dİnardan başlayıp 300 dinara kadar çıkıyor. Elektronik cihazlar bu çarşıda çok ucuz değildi açıkçası ama yinede türkiyeden ucuzdu. Gidiplip görülmesi gereken bir yer.

 

 

 

 

 

 

 

 

English French German Italian Portuguese Russian Spanish